Marietta High School graduates,

status as of 1904

 

Class of 1853

Sophia (Browning) Clarke, deceased

Caroline E. Brighton, deceased

Maria R. Booth, deceased

Jane E. (Butler) Shipman, deceased

Mary P. (Gilbert) Porter, New Hampton, Iowa

Julia Holden, deceased

Maria M. Morse, deceased

Virginia N. Nye, deceased

Harriet L. (Shipman) Follett, deceased

Rhoda M. (Shipman) Cutler, Essex, Massachusetts

Mary C. (Slocomb) Cotton, Portsmouth, Ohio

Elizabeth T. (Soyez) Stockman, Lawrenceburg, Indiana

Mary G. Tolford, Toledo, Ohio

Vesta M. (Westgate) Glines, deceased 1901

William B. Loomis, deceased 1898

John W. Morse, deceased

Justus Morse, Jr., deceased

 

Class of 1854

no graduates

 

Class of 1855

Caroline E. Divine

Ann M. (Leonard) Muse

Mary B. (Morse) Reckard, deceased

Ann M. (Phillips) Vincent, deceased

Eunice M. (Rice)

Kate C. Turner, deceased

Malvina D. (Weld) Tichenor

 

Class of 1856

Margaret M. (Edgerton) Flanagan, deceased

Mary D. (Ewart) Pearce, deceased

Frances M. (Harte) Ramsey

Sarah Hartwell

Henrietta L. (Medlicott) Field

Arali G. (Otis) Stoddard

Okey Johnson

Corydon Judd

George B(utler) Turner, deceased

 

Class of 1857

Lucy C. Benedict, deceased

Frances M. (Bosworth) Dawes, deceased

Abby C. (Brown) Lott

Emily K. Brown, deceased

Aleda E. (Harshberger) Upton

Virginia W. (Harte) McCreery

Hanna J. (Love) Browning

Virginia (Leonard) Beach

Sarah E. (Shipman) Kingsbury

Sarah A. (Talbutt) Stevens, deceased

Felicia H. Winchester

Abby Wheeler, deceased

Arius N. Nye, deceased

George L. Slocomb, deceased

William T. Westgate, deceased

 

Class of 1858

Nancy J. Booth

Georgiana M. Fisher

Lorinda (Gracey) James, Wheeling, West Virginia

Kate H. Medlicott

 

Class of 1859

Eunice E. (Anderson) (Regnier) Gastnor, Philadelphia, Pennsylvania

Kate R. Booth, South Dakota

Sarah A. (Booth) Holden

Frances (Dabole) Rice

Harriet Dye, deceased

Lizzie A. McCarty

Harriet E. Pixley

Eliza F. Racer, deceased

Bell (Storrs) Moore

N. J. (Porterfield) Armstrong

W. W. Fuller, deceased

William L. Porterfield, deceased

 

Class of 1860

Isabella (Arnot) Tripp

Lizzie (Burke) Lucas

Mary F. Cram, deceased

Sarah (Eells) Brigham

Fannie M. (Kendrick) Dyar

Mary (Needham) Caywood

Therza Pearce

Caroline (Pixley) Monroe

Mary (Racer) Dana

Mary (Slocomb) Lord

Amanda (Wells) Patten

Frances (Wheeler) Loomis, deceased

Henry J. Booth, Toledo, Ohio

Wm. M. Morse, Marietta, Ohio

Jacob T. Talbott, deceased

 

Class of 1861

Mary Elizabeth (Coomes) Elston

Mary Jane Eells, Marietta, Ohio

Alice Dana (Ewart) Adkins, deceased

Margaret (Hoffman) Morris

Edward M. Booth

Jonas M. Fuller

William Jenvey

John Tenny

 

Class of 1862

Ada Ione (Hill) Brown

Selina Pearce

Susan E. (Racer) Allen

 

Class of 1863

Elizabeth S. Anderson

Sarah (Andrews) Holden, deceased

Julia D. Curtis

Abbie (Edgerton) Wilson

Rebecca D. Nye, deceased

Naomi (Tenny) Newkirk

Mary Torpy, deceased

Maria P. Woodbridge

 

Class of 1864

Lizzie R. Andrews, deceased

Anne G. Fuller, deceased

Lucy A. Medlicutt, deceased

Lucy A. (Woodbridge) Summers

Lizzie D. (Woodbridge) Wickes

Nettie Breckenridge

Eliza (McLoriman) Childs, deceased

Lucilia (Wakefield) Dye

 

Class of 1866

Mary Berkley

Mary (Boyd) Hale

Anna E. (Eells) Adams

Henrietta Geren

Lizzie (Putnam) McCandlish

Hattie Thomas

Emily (Whittlesey) Mitchell

 

Class of 1867

Maggie (Cabele) Kast

Maria (Harte) Beebe

Frances (Toothacher) Roe

 

Class of 1868

Ella (Cotton) Conrad

Lizzie (Dutton) Johnson

Laura (Franks) Wheeler, deceased

Pauline (Fuller) Doan

Edna Hibbard, deceased

Mary (Means) Hathaway

Mary Paxton, deceased

 

Class of 1869

Kate Iams

Mary A. Seaman, deceased

 

Class of 1870

Annie (Booth) Fox

 

Class of 1871

Emma J. Arnold, deceased

Addie (Selby) Reed

 

Class of 1872

Sarah (Delong) Linthwaite

Laura (McMaster) Couch

Emma Martin

Sarah (Skinner) Morton, deceased

Sabra (Thompson) Finch

 

Class of 1873

Maria Battelle

Alice Benedict

Nellie Boyd

Mariam (Curtis) Lucas

Georgia Dabele

Nellie (Greene) Curtis

Carrie Jewell

 

Class of 1874

Lillie Atkinson

Eva Eells

Virginia Hall

Julia E. Hickok

Addie Irish

Ruth Jett, deceased

Jennie (Loper) Lynn

Mary Mason

Nettie (Morse) Hathaway

 

Class of 1875

Bertha Hall

Ida Porter

Mary (Slattery) Ross

Mary Unger

Mary (Whiffing) Johnson, deceased

Nellie (Woodbridge) Follett

 

Class of 1876

Lucy Beebe, deceased

Louisa (Best) Childs

Alice (Buell) Creelman

Hattie Eells

Mary (Garry) Heath

Addie Geren, deceased

Lucy (Hutchins) Glines

Ella Lewis

Lide E. (McGirr) Brown

Mary (Stephens) Goodloe

Bessie (Thomas) McCormick

 

Class of 1877

Fannie (Booth) Moore

Rowena (Cooke) Cherrington

Nellie (Creighbaum) Weinstock

Emma (Curtis) Nye

Sadie (Gerken ) Hart

Ollie (Hart) Reese

Lucy E. McGirr, deceased

Emma Petrie, deceased

Class of 1878

Ida (Arnold) Kraft

Rose (Burlingame) Lord

Carrie Glines

Nellie (Ball) Bosanquet

Nora Mulhane

Hattie Nixon

Mary (Protsman) Reynolds

Class of 1879

Frances M. Barbour, deceased

Fannie (Coulter) Davis, deceased

Carrie (Flagg) Wyatt

Helen (Hall) Rinehart

Lucy (McMaster) Dyar

Lillian (Miller) Williams

Mary L. Oldham

Emma Sniffen, deceased

Alice B. (Waters) Curtis

Kittie (Warner) Hodges

Class of 1880

Lizzie Beebe

Mary Puth

Jennie (Shaw) Rech

Addie Snyder, deceased

Amelia Weber

Mary Dabele

Addie Sprague, deceased

Hatie (Sprague) Newton

Frank Hill



Class of 1881

Nellie (Barbour) Nickerson

Flora (Buell) Grimes

Mattie Creighbaum

Carrie Dabele

Miriam (Fell) Hart

Mary (Hart) Pattin

Nellie (Hutchins) McDonald

Ellen Richards

Alice (Ruckman) Stewart

Mary (Stevenson)

Hattie Jett

Class of 1882

Lizzie Cunningham, deceased

Abbie Dutton

Annie Garry

Florence Harris

Anna (Merriam) Villers

Myrta (Morse) Stone

Kate (Mulhane) Dumm

Nettie (Severance) Seeley

Ella Stossmeister

Edith (Wommer) Meisenhelder

Kate Cisler, deceased

Abbie (Shepard) Calvert

Class of 1883

Emma Best

Sadie (Caywood) Craft

Alice Hagan

Helen (Oesterle) Agee, deceased

Maggie (Reckard) Smith

Ida (Schad) Hagan

Stella Sprague

Mart Stanley (Gammon)

Flora Zimmer

Class of 1884

Adelaide (Armstrong) Kortrecht

Celeste Averbeck

Fannie Curtis

Addie Curtis

Emeline (Devol) Thorniley

Helen (Devol) Chamberlain

Gertrude Grosvenor

Lizzie (Hinkle) Haggaman

Columbia (McClaskey) Thorniley

Ada L. Morse, deceased

Ruth W. (Robinson) Albee

Class of 1885

Clara (Brooker) Davidson

Alice (Brown) Martin

Addie (Chapman) Stevens

Florence (Curtis) Hawks

Clara (Dye) Gard

Mary A. (Gates) Boyd

Florence Gettle

Anna (Klostermeier) Price

Salie Knox

Eloise Wills, deceased

Lizzie (Strecker) Penwell

Class of 1886

Florence Boyd

Willia Cotton

Lulu (Frayzer) Watson

Alice (Garry) Haley

Kittie (Glines) Fankhauser

Theora (Grosvenor) Dyar

Flora McLaren

Edith Mills

Mary Pearce

Eleanor (Rhodes) (Harris) Charles

Kate (Smith) Seilley

Gertrude (Sprague) Knox, deceased

Lizzie (Zimmer) Everly

Lizzie Mitchell

Class of 1887

Flora (Bennett) Mueller

Harrie (Caywood) Roy

Mary (Champ) Campbell

Blanche Gerken

Adele Hogan

Emma Kennedy

Anna (McCoy) Smith

Alice (Morningstar) Devol

Lucy (Small) Gaitree

Harriette C. (Wagner) Hoffer

Lillie (Weis) Cisler, deceased

Mary Wittlig

Lizzie Wommer



Class of 1888

Rowena Buell

Ella (Dircks) Riggs

Martha Fiedler

Flora Gerhart

Lolo (Hodgkinson) Cooke

Lizzie (Holden)

Mary (Humes) Brown

Ethel Johnson

Mahala (McAllister) Olds

Minnie (McMillin) Williams

Carol S. (Nye) Cisler

Rebekah Nye

Julia (Pearce) Riley

Nellie Shepard

Nora (Thornton) Perkins



Class of 1889

Nellie (Best) Speary

Carrie (Brigham) McKinley

Blanche (Bruce) Sheets

Winifred (Curtis) White

Martha A. Gerken

Helen Hart

Anne Hill

Minnie Johnson

Nellie Kidwell

Louella (Lancaster) Simpson

Louise Lorey

Minnie McConnell, deceased

Laura Moras

Waldine Rathbone

Willia (Ward) Flanders

Cornelia (Wehrs) Scharlott

Emma (Wendelken) Schad

Maud Wilhelm



Class of 1890



Helen (Chamberlain) Hasting

Cora (Coleman) Simpson

Margaret (Gates) Bird

Hattie (Gettle)

Blanche (Goldsmith) Knowles

Mary (Grosvenor) Cooper

Cora Hogan

Augusta (Klostermeier) Bedillion

Bertha (Riley) Gear

Vena (Riley) Dye

Laura (Rodick) Bettis

Nellie (Sprague) Mulliken

Gay (Stacy) Moore

Emma Styer

Florence (Theis) Reese

Myrtie (Wilhelm) Shaw



Class of 1891

Florence (Allen) Evans

Helen (Barkley) Kirk

Laura Best, deceased

Laura Haag

Mary (Hancock) McCoy

Lillie Harrison, deceased

Katie Highland

Minnie (Leeper) Alexander

Ella McClure

Helen McKinney

Kate (Mueller) Freeman

May (Riley) Moore

Dora (Seyler) Reese

Laura Theis, deceased



Class of 1892

Fannie (Barker) Stacy

Helen (Dyar) Wittlig

Etta (Dye) Collins

Grace (Gard) Plumer

Katie Gettle

Stella Leonard

Blanche (Lord) Misner

Blanche Marshall

Ida McLaren

Blanche (McVay) Riley

Saie (Miner) Epler, deceased

Daisie (Petrie) Hawkins

Clara Schmidt

Kittie (Schmidt) Hovey

Lisette (Seyler) Finn

Myrtie Sibley

Laura Tracy

Hattie (Weber) Primm, deceased

Clara (Weyrich) Jones

Bessie (Harper) Booth

Sabra Scott

Ora White

Alice (Eells) Brown



Class of 1893

Fannie (Bestow) Hanley

Fannie Bohl

Etta (Davis) Marthina

Anna M. (Dix) Strosnider

Nellie A. (Hasty) Fox

Flora (Henneger) Wieth

Stella Hill

Frances (Kinney) Dickeyson

Lucy Leonard

Stella McKinny

Mattie Monroe

Jessie Morgan

Carrie Mosner

Mary (Penrose) McKinney

Myra E. (Sloan) Plumer

Anne B. Stephenson

Carrie M. WIlhelm

Grace (Wilson)

Selma M. (Wolff) Elliott



Class of 1894

Anna May ---

Maggie (Bergen) Bourguard

Lestie (Davis) Cisler

Clara (Ebinger) Scott

W. S. Hancock

Blanche (Hayes) Kehl

Jennie Hutchison

Frank McKinney

Florence Mueller

Estelle Nixon

May (Nizon) Fouts

Mary (Olds) Thorniley

Etta (Reader) Peavy

Florence (Richards) Sniffen

Anne (Roeser) Hall

Flora (Richardson) Davenport

Maggie Seyler

Mary M. Spies

Winifred (Theis) Erdman

Serena (Watson) Carleton

Helen Weber

Tillie Wittlig

Florence (Young) Volkwein



Class of 1895

Delle Augusta Bahlman

Lillie Clara (Baker) Wittlig

Lucy Mabel Combs

Lulu Wells (Cutter) Gibson

Florence Julie (Fisher) Strecker

Elizabeth Henderson (Hall) Fulton

Bertha M. (Hayes) Campbell

Carrie Bell (Henning) Pickering

Ethel M. Kimball

Wilhelmina C. Klostermeier

Lillie Blanche Lancaster

Blanche Leoto Ogle

Ada Lenore Pattin

Walter Clifford Peters

Grace Y. Pfaff

Margaret Frances Pixley

Anna Ridge

Ethelyn Grant (Simpson)  Hancock

May Penrose (Simpson) Donaldson

Gertrude Strahl



Class of 1896

Herman C. Angert

Amelia Louise Bickert

Helen Lillian (Birnie) Hubner

Carl Lyle Brenan

Winifred C. (Browne) Kellner

William Thornily Buell

Grace H. Clogston

Daisy K. (Goldsmith) Kiefer

Katie Gertie (Grub) Schafer

Elizabeth Louise (Kaiser) Reuter

Lottie Maybell (Lancaster) Blume

Hattie K. (Loffland) Nicholas

Nellie W. (McVay) Zimmer

Ella (Pedan) Godman

Mary Adelia (Posey) Thompson

Blanche A. (Schafer)

Lucinda R. (Schimmel)

Amelia (Schultheis) Gays

Katie F. Skipton

Minnie M. Theis

Alma E. C. (Wagner) Bengel



Class of 1897

Edwin Charles Angert

Ruth Etta (Armstrong) Stevens

Anne Mabel Bahlman

Sophia Catharine Brand

Minnie Julia (Carter) Fletcher

Luther Thomas Cisler

Alice Gertrude (Cutter) Harper

Nell Edith (Davis) Armour

Gertrude Virginia L. Dow

Florence B. (Dye) Hanna

Mary Louella Gitchell

John Francis Hamilton

Anne E. Hiebel

Mabel Erma Jordan

Mary Wells Justice

Bessie Grace (McKenna) Allen

Florence (Mckinney) Sloan

Emma Marion Scott

Mae Latchaw Stamm

Lilliam C. Stoehr

Nanette Elena Williamson

Dora Alice Wilson

W. Walter Wood



Class of 1898

Mary E. (Angert) Walker

Freda Caroline Bachmeyer

Nellie Blanche (Bloomingdale) Stevens

Mattie B. Blue

Bayard Brenan

Florence Eunice Buck

Clara Louise (Cisler) Goodhur

Grace Rolston (Dale) Penrose

Rose Adelle Gitchell

Ada Helen Gregory

Elta Imo HIll

Estella Holdren

Flora D. (Knapp) Schilling, deceased

Louise M. (Lang) Schramm

Howard W. McCloskey

Viola S. (McGirr)

Blanche M. (McLaren) Houseman



Class of 1898

Harry Bernard Peters

Frances W. Plumer

Esky May Powell

Helen Knox Pugh

Gurlie May (Reed) Sloan, deceased

Oscar H. Schultheis

Clara E. Smith

Flora A. (Strauss) Cisler

Freda S. (Strauss) Brinkman

Blanche Gale (Thorniley) Griffin

Bessie Cox Tompkins

Jennie Lusk (Tompkins) Hartlinger

Walter C. Wagner

Mamie White




Class of 1899

James Harrry Birnie

Ralph Andeson Buell

Royal Emmitt Craig)

Anna Brenan (Cutter) Knox

Carroll Howard Davis, deceased

Florence Frances Highland

Zenas Brown Hildreth

Edith Elizabeth Kennedy

Flora Edith Lander

Pearl Wanita Mason

May Luella (Johnson) McConnell

May Lee (McKinney) Harness

Mary Louise Scott

Tillie Lelia Smith

Katharine (Small) Wendelken

Rosamond B. Steadman

Frank Reinhard Stehle

Bertha Mae (Strecker)

Edwin Blaine Strecker

Dora Ann (Wagner) Albricht, deceased

Jennie Louise Watson, deceased

Harry Andreae Wendelken



Class of 1900 (see also Class of 1900 Three Year Course)

Dorus E. Becker

Anna Blanche (Beynon) Schuff

John E. Brigham

Lillian Kathryn (Drumm) Waxler

Helen (Goodloe) Starr, deceased

Lucie Strecker (Holbrook) Eddy

Helen Grace (Huff) Kunz

May Lynnore (Kennedy) Bigger

Pearl Augusta Lancaster

Arthur W. Peters

Bessie B. (Pfaff) Weber

Fred Moore Reed

Laura Estelle Richardson

Hana Marie Rummer

Bertha Irene (Ryan) Cawley

Anna Emma (Schultheis) Marsch

Clara Agnes Scott

Loyal Phillips Shawe

Sarah Helen Sniffen

George Gilmour Stirgiss

Burt W. Sugden, deceased

Harold H. Theis

Georgiana Uhl

Margaret Mae Uhl

Charles M. Weeks

Class of 1900 (Three Year Course)

John W. Gorrel

Ruth Hamilton

Robert R. Johnston, deceased

Otto Rosencranz

Mabel Gustavia (Torner) Dye




Class of 1901

Mamie (Bachmeyer) Pattin

Laura Brenan

Blanche (Greenway) Hayes

Sophia Heller

May Hill

Oscar H. Hovis

Arabelle (Johnston) Powell

Anna King

Frank McCallister

Merle McGee

Hervie Miner

Lou H. Morgan

Celia (Palmer) Sebaugh

Grover C. Pierpoint

Ida Reader

Katherine (Richardson) Dewey

Myrtle (Ryan) Peters

Errett H. Smith

Sylvia Spritz

Edwin Stacy

Florence (Strecker) Drain

Lloyd Strecker

Ada E. Torner

Alex Unger

Agnes Weber

Helen Wendelken

Katherine (Wendelken)  Kinsey

Ella Wenzel

Hope Wilhelm Shiek



Class of 1902

Margaret Battin

Anna Bierschwal

Ethel Chesney

Henrietta Davis

Jessie Day

Wilson F. Dye

Alda V. (Gorrell) Clymer

Louise M. Haas

Floyd Houseman

Rosetta Klintworth, deceased

Leona (Knight) Beiser

Beatrice Kremer

Myrl L. Jacobs

Albert Langsdale

Samuel Lebeau

Ella McCue

Louise McKinney

Grace Miner

Lillian Morton

Howard Palmer

Blanche (Parker) Miller

Edmond Rech

Edith Saner

Laura (Titley) Mergler

Ella G. (Trotter) Torner

Kathryn Webster, deceased

Carl Wilhelm, deceased

Ella N. (Willis) Sprague

Ethel (Winsor) Watson



Class of 1903

Edith Chapman

Lucy (Death) Bushield

Ada L. Dye

Earl A. Franklin

Lillian Gantz

Gertrude Griffen

James E. Harlan

Hazel (Heston) Pease

Spence Krigbaum

Gladys F. Mason

Myrtle (Miner) Abicht

Mary J. (Reed) Masse

Carrie I. (Schuff) Langsdale

Blanche (Skipton) Kidd

Anna G. Smith

Harry P. Sparling

Helen Stage

Dudley Strecker

Edith TItley

Edith M. Villers

Anna (Winsor) Stehle



Class of 1904

Rose Barman

Lauretta Becker

Leona M. Booth

James C. Crawford

Michael J. Donnelly

Walter W. Donnelly

John Dougherty

Bessie M. Drain

Ella H. Dye

Leon H. Fleming

Gertie W. Fritz

C. Edgar Hill

Raymond Rech

F. Exley Rickley

Edna M. (Hyde) Rose